Avşa Adası’nda Gezilecek En İyi 10 Yer

Avşa Adası, Marmara Denizi’nde yer alan küçük bir bodrumu anımsatan şirin bir tatil beldesidir. Marmara Bölgesi’nde yaşayan insanların kısa zamanlarını değerlendirip tatil yapabileceği en güzel tatil beldesidir.

Avşa Adası’nda gezilecek yerler oldukça fazladır. Tatilinizde Avşa Adası’nın gezilecek yerlerini ziyaret edip tatilinizde eşsiz vakit geçirip, fotoğraflar ile o anları unutulmaz kılabilirsiniz.

Avşa Adası’nda tatil yapacaksanız ada da gezilecek tüm yerleri bu yazımızdan liste halinde öğrenerek ada da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İşte Avşa Adası’nda gezilecek en güzel yerler;

1. Avşa Adası Sahili

Avşa Adası sahili boydan boya plajtır. Plajın hemen arkasında yer alan sahil yolunda tüm tatilciler gezmektedir.

Sahil boyunda Avşa restoranları, hediyelik eşya alınabilecek yerler, kafeler yer almaktadır. Sahilde yürüyerek sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Avşa sahilinde herhangi bir restoran veya kafe de oturarak da Avşa Adası’nın eşsiz günbatımı manzarasını izleyebilirsiniz.

2. Manastır

Tarihi yapıları merak eden tüm tatilcilerin Avşa’da ziyaret ettiği ilk yerlerden bir tanesi Manastır Köyü olmaktadır. Manastır, Rumların dini yapılarıdır. Ada da eski zamanlarda Rumlar yaşadığı için de bu yapı o günden günümüze kadar tarihi eser olarak gelmiştir.

Avşa Manastırı’na giriş şu anda yasak olmaktadır. Tatilciler içerisine girip herhangi bir inceleme yapamamaktadır. Manastırı ziyaret edip dilerseniz yapıyı uzaktan fotoğraflayabilirsiniz.

Manastır Köyü olarak bilinen yer, Avşa merkezine 1,5 km uzaklıktadır. Dolmuşlar ile buraya kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

3. Çınar Koyu

Çınar Koyu, Avşa Adası’nda denize girmek için tatilciler tarafından en çok tercih edilen koylardan bir tanesi olmaktadır. Koy, Yiğitler Köyü ve Avşa merkezine ortalama 10 dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır ve bir yerleşim bulunmamaktadır.

Çınar Koyu’nda plajın arkasında bir restoran yer almaktadır. Denize girdikten sonra Çınar Koyu’nda bir ritüel olan gün batımına karşı kahvenizi yudumlamayı unutmayın.

4. Altınkum Koyu

Altınkum Koyu’nu, Avşa Adası’na gelip duymayan yoktur. Cam gibi berrak denizi, pamuk gibi yumuşak ve ışıltılı kumu ile tüm tatilciler tarafından bilinmektedir.

Altınkum’da denize girmek için gelebilir, sahilde yer alan beachlerde müzik eşliğinde eğlenerek eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Altınkum, Avşa Adası Yiğitler Köyü’nde yer almaktadır. Altınkum’a gitmek için Avşa merkezinden kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz. Dolmuşlar Altınkum Plajı’na ortalama 10 dakika içerisinde gitmektedir.

5. Kadınlar Plajı

Avşa Adası Kadınlar Plajı

Kadınlar Plajı, Avşa Adası’nda sadece kadınların ziyaret edip denize girebileceği bir koy olmaktadır. Bu koya erkeklerin girmesi yasaktır ve kadınlar tarafından ayrı bir koy olarak kullanılmaktadır.

Kadınlar, rahatça denize girip güneşlenmek istiyorsa veya dinine uygun bir şekilde tatil yapıp vakit geçirmek istiyorsa Kadınlar Koyu’na gitmelidirler.

Avşa Adası’nda islami ve muhafazakar otellerde konaklayıp burada ki koyda denize giren bir çok kadında bulunmaktadır.

İslami ve muhafazakar otelleri incelemek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

6. Kumtur Koyu

Kumtur Koyu, Avşa Adası’nın güney kısmında yer almaktadır. Koy boydan boya sahilden oluşmaktadır ve çevresinde restoran yer almamaktadır.

Aileniz ile baş başa kalıp, denize girmek istiyorsanız bu koy sizler için doğru adres olacaktır. Kumtur, diğer Avşa koylarına göre daha sakin olmaktadır.

Kumtur Koyu’na Avşa Adası merkezinden kalkan dolmuşlar ile ortalama 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

7. Yiğitler Köyü

Yiğitler Köyü, Avşa Adası’na ortalama 2 – 2,5 km uzaklıkta bulunan farklı bir yerleşimdir. Yiğitler Köyü sahilinde kafa dinleyip yürüyüş yapıp yorulduğunuzda da sahil boyunda yer alan çay bahçelerinde oturup deniz manzarasına karşı mola verebilirsiniz.

Yiğitler Köyü’ne, Avşa Adası merkezinden kalkan dolmuşlar ile ortalama 5 – 10 dakikalık bir yolculuk ile ulaşım sağlanmaktadır.

Sakin ve kafa dinleyebileceğiniz bir tatil yapmak istiyorsanız da Yiğitler Köyü’nü tercih edebilirsiniz. Yiğitler Köyü’nde ki en ucuz otel, pansiyon ve apartları görüntülemek içinse ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

8. Mavi Koy

Mavi Koy, Avşa Adası’nın kuzey kısmında kalmış, berrak denizi ve sakinliği ile bilinen temiz ve bir çok tatilcinin tercih ettiği koylardan bir tanesidir.

Mavi Koy’un çevresinde restoran ve kafe yer almamaktadır. Plaja yakın sadece bir adet market bulunmaktadır. Fakat tatilciler burayı denizin dalga sesleri eşliğinde gün batımını keyifle izlemek için tercih etmektedir.

Mavi Koy’a, Avşa Adası merkezinden kalkan dolmuşlar ile ortalama 5 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Sakin sahilinde kumlara uzanıp gün batımını izlemek istiyorsanız Mavi Koy tam sizlere göre!

9. Gece Kulüpleri

Avşa Adası’nda eğlence denilince akıllara ilk gelen şeylerden bir tanesi adanın vazgeçilmez eğlencelerinde biri olan gece hayatıdır.

Avşa Adası kulüplerinde ve diskolarında daha önce hiç eğlenmediğiniz kadar eğlenebilir, müzik eşliğinde dans ederek enerjinizi atabilirsiniz.

Avşa Adası gece hayatı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ilgili sayfamızı ziyaret edebilir, eğlenceli bir gece geçirmek için fikirler alabilirsiniz.

10. Şarap Fabrikaları

Şarap, Avşa Adası’nın bir sembolü olmuştur. Avşa Adası’nda üzüm bağlarında yetiştirilen üzümler ile ada da yerli şaraplar yapılmaktadır.

Avşa Adası’nda şarapları o kadar meşhurdur ki, adanın merkezinde büyük bir şarap üzümü heykeli de mevcuttur.

Tatil, sürenizde şarapları ücretsiz tadımlayıp sevdiklerinize hediyelik olarak götürebileceğiniz şaraplardan satın almak istiyorsanız mutlaka Avşa şarap fabrikalarını ziyaret etmelisiniz.

11. Karadut Koyu

Karadut Plajı, Avşa Adası’nda tertemiz ve berrak denizi ile tercih edilen bir başka koy olmaktadır. Koy, Yiğitler Köyü’ne dolmuş ile ortalama 5 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.

Karadut Koyu’nda 2 adet restoran yer almamaktadır. Yemek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı plajın hemen arkasında bulunan restoranlardan karşılayabilirsiniz.

Avşa Adası’ndan, Karadut Koyu’na gitmek için ise ada merkezinden dolmuşlara binerek 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

12. Tavşanlı Koyu

Tavşanlı Plajı, Avşa Adası’nda genellikle ailelerin araçları ile gelip deniz girdiği bir koydur. Ada da aileniz ile sakince denize girip tatilinizi aileniz ile rahatça değerlendirmek istiyorsanız Tavşanlı Koyu sizin için doğru seçim olacaktır.

Tavşanlı Koyu’nda yemek, içecek ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoran bulunmamaktadır. Bu sebeple koya gelirken lazım olabilecek ihtiyaçlarınızı yanınıza almayı unutmayın.

Tavşanlı Plajı’na Avşa Adası merkezinden kalkan dolmuşlarla ortalama 10 dakika içerisinde kolayca ulaşabilir veya kendi aracınız ile daha kısa sürede gelebilirsiniz.

Avşa Adası'nda Nereleri Gezilir?

Avşa Adası’nda gezilecek birbirinden güzel yerler mevcuttur. Ada da gezilmesi gereken yerlerin hepsini öğrenmek için bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Avşa Adası Kaç Saatte Gezilir?

Avşa Adası’nda gezilecek bir çok plaj ve koy bulunmaktadır. Tatil süresince sadece gezilecek yerler ziyaret edilecekse, ortalama 2 gün içinde gezilebilmektedir.

Serdar Kural

Merhaba, ben Serdar Kural bir Avşa Adası sevdalısıyım 😊 Ailem Avşa Adası'nda yaşadığı için bende Avşa Adası'nda doğup büyüdüm. İlerleyen yaşlarımda ise Avşa Adası turizmine faydalı bir çalışma yapmaya karar verdim ve Avşa Adası'nı tanıtan web sitesi kurmaya karar verdim. Sitem içerisinden Avşa Adası hakkında tüm detaylı bilgiye ulaşabilir, ayrıca, Avşa Adası otellerinden pansiyonlarından veya apartlarından hiçbir ek ücret ödemeden rezervasyon yapabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller dilerim 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu